𝗢𝗯 𝟭𝟱𝟬. 𝗼𝗯𝗹𝗲𝘁𝗻𝗶𝗰𝗶 𝗿𝗼𝗷𝘀𝘁𝘃𝗮 𝗮𝗿𝗵𝗶𝘁𝗲𝗸𝘁𝗮 𝗱𝗿. 𝗝𝗼ž𝗲𝘁𝗮 𝗣𝗹𝗲č𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗦𝗘𝗠 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗮𝘃𝗹𝗷𝗮 𝗻𝗮 𝗼𝗴𝗹𝗲𝗱 𝗳𝗼𝘁𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝘀𝗸𝗼 𝗿𝗮𝘇𝘀𝘁𝗮𝘃𝗼 𝗭𝗹𝗮𝘁𝗮 𝗱𝗼𝗯𝗮 𝗣𝗹𝗲č𝗻𝗶𝗸𝗼𝘃𝗲 𝗮𝗿𝗵𝗶𝘁𝗲𝗸𝘁𝘂𝗿𝗲 – 𝗶𝘇𝗯𝗼𝗿 𝗳𝗼𝘁𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗷 𝗣𝗹𝗲č𝗻𝗶𝗸𝗼𝘃𝗶𝗵 𝗮𝗿𝗵𝗶𝘁𝗲𝗸𝘁𝘂𝗿𝗻𝗶𝗵 𝗺𝗼𝗷𝘀𝘁𝗿𝗼𝘃𝗶𝗻, 𝗸𝗶 𝗷𝗶𝗵 𝗷𝗲 𝘂𝘀𝘁𝘃𝗮𝗿𝗶𝗹 𝗽𝗼 𝗦𝗹𝗼𝘃𝗲𝗻𝗶𝗷𝗶.

Gre za izjemno fotografsko gradivo treh fotografov, treh Plečnikovih sodobnikov, ki ga danes hrani dokumentacija SEM. Gradivo na razstavi je prvič na ogled javnosti v takšnem obsegu. Predstavlja tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani, ki jih je Odbor za svetovno dediščino Unesca julija 2021 vpisal na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine.

𝗣𝗲𝘁𝗲𝗿 𝗡𝗮𝗴𝗹𝗶č, 𝗩𝗲𝗸𝗼𝘀𝗹𝗮𝘃 𝗞𝗿𝗮𝗺𝗮𝗿𝗶č 𝗶𝗻 𝗔𝗻𝘁𝗼𝗻 Š𝘂š𝘁𝗲𝗿š𝗶č 𝘀𝗼 𝗯𝗶𝗹𝗶 𝗳𝗼𝘁𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶 𝘃 𝗽𝗿𝘃𝗶 𝗽𝗼𝗹𝗼𝘃𝗶𝗰𝗶 𝟮𝟬. 𝘀𝘁𝗼𝗹𝗲𝘁𝗷𝗮. Dokumentirali so vsakdanje življenje, takratne dogodke in podobo krajev, med drugim tudi Plečnikova dela.
➝ Naglič je fotografiral gradbeno prenovo Ljubljane, pri čemer je bilo njegovo delovanje bolj dokumentarne narave, medtem ko so bili Kramaričevi in Šušteršičevi vzgibi za fotografiranje bolj estetski, saj sta bila v obdobju pred 2. svetovno vojno pomembna založnika razglednic.

Fotografsko gradivo Nagliča, Kramariča in Šušteršiča je na razstavi zaživelo v obliki fotografij, ki so bile za to priložnost 𝗻𝗮 𝗻𝗼𝘃𝗼 𝗶𝘇𝗱𝗲𝗹𝗮𝗻𝗲 𝗽𝗼 𝗸𝗹𝗮𝘀𝗶č𝗻𝗲𝗺 𝗮𝗻𝗮𝗹𝗼𝗴𝗻𝗲𝗺 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗼𝗽𝗸𝘂 𝗶𝘇 𝗼𝗿𝗶𝗴𝗶𝗻𝗮𝗹𝗻𝗶𝗵 𝗻𝗲𝗴𝗮𝘁𝗶𝘃𝗼𝘃. Posebna vrednost omenjenih fotografskih zbirk je prav v tem, da so v večini ohranjeni tudi izvirni negativi na steklu in filmu. Hranita jih dokumentacija SEM in zasebna zbirka Društva Peter Naglič.

𝗢𝗱𝗽𝗿𝘁𝗷𝗲 𝗿𝗮𝘇𝘀𝘁𝗮𝘃𝗲 𝗯𝗼 𝘃 č𝗲𝘁𝗿𝘁𝗲𝗸, 𝟱. 𝗺𝗮𝗷𝗮, 𝗼𝗯 𝟭𝟴.𝟬𝟬. Razstava bo na ogled do 18. septembra.
Lepo vabljeni k ogledu!
____________________________________________
https://www.etno-muzej.si/…/zlata-doba-plecnikove…

Fotografsko razstavo Zlata doba Plečnikove arhitekture je pripravil Slovenski etnografski muzej.

Avtorja razstave sta Miha Špiček in Blaž Verbič, kustosa SEM.

Razstava je del programa praznovanja 150. obletnice rojstva arhitekta Plečnika, ki jo Slovenija praznuje v sodelovanju z Unescom.