

Zbirke so kot kulturna dediščina prostor hranjenja predmetov, njihove fizične obravnave, naracije in interpretacije. So generator idej, spomina, zgodovine in navdiha ter fizični dokaz znanja. O zbirki je dobro razmišljati kot o skupku idej, akcij, strategij in želja. Ni nujno, da bo vse, kar zbiramo, v prihodnosti zanimivo, in zagotovo tudi ne bo razumljeno tako, kot je bilo v času uvrstitve v zbirko. Mnogotere značilnosti predmetov v zbirkah odkrivamo skozi raziskovanje, ki je lahko vsakokrat drugačno, glede na sledenje vprašanju, ki si ga zastavimo. Primarni viri so dokumentirani dokazi o zgodovini; raziskovalcem in znanstvenikom pomagajo prepoznavati vzorce, ki bi jih težko razbrali samo na podlagi sedanjih dogodkov.
Kako lahko zbirka ustvarja in vzpostavlja znanje oziroma odpira prostor diskusije in konstruktivnega spora? Kako lahko širimo korpus idej in znanja, ki ga akumulirajo zbirke? Kako bi se dalo uporabo primarnih materialov vključiti v pedagoški proces za lažje in privlačnejše poučevanje zgodovine? Kako lahko primarni viri služijo kot navdih za sodobne ustvarjalce? To so samo nekatera vprašanja, za katera upamo, da jih bo posvet načel.
Uvodno predavanje bo imel 𝗚𝗲𝗿𝗿𝘆 𝗟𝗲𝗼𝗻𝗶𝗱𝗮𝘀 (University of Reading, Department of Typography and Graphic Communication, Združeno kraljestvo), na dveh panelih, poimenovanih 𝗭𝗯𝗶𝗿𝗸𝗲 𝗸𝗼𝘁 𝗽𝗿𝗼𝘀𝘁𝗼𝗿 𝗶𝗱𝗲𝗷 𝗶𝗻 𝘇𝗻𝗮𝗻𝗷𝗮 ter 𝗭𝗯𝗶𝗿𝗸𝗲 𝗸𝗼𝘁 𝗽𝗼𝗱𝗹𝗮𝗴𝗮 𝘇𝗮 𝗽𝗼𝘂𝗰̌𝗲𝘃𝗮𝗻𝗷𝗲 𝗶𝗻 𝗿𝗮𝘇𝗶𝘀𝗸𝗼𝘃𝗮𝗻𝗷𝗲 𝗻𝗮 𝗽𝗼𝗱𝗿𝗼𝗰̌𝗷𝘂 𝗼𝗯𝗹𝗶𝗸𝗼𝘃𝗮𝗻𝗷𝗮, pa bodo sodelovali: 𝗔𝗷𝗱𝗶𝗻 𝗕𝗮𝘀̌𝗶𝗰́, 𝗠𝗲𝘁𝗮 𝗞𝗼𝗷𝗰, 𝗠𝗮𝗿𝘁𝗶𝗻𝗮 𝗠𝗮𝗹𝗲𝘀̌𝗶𝗰̌, 𝗞𝗹𝗲𝗺𝗲𝗻𝘁 𝗣𝗼𝗱𝗻𝗮𝗿, 𝗕𝗮𝗿𝗯𝗮𝗿𝗮 𝗣𝗿𝗲𝗱𝗮𝗻, 𝗣𝗿𝗶𝗺𝗼𝘇̌ 𝗣𝗿𝗲𝗺𝘇𝗹 𝗶𝗻 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗷𝗮𝗻 𝗥𝘂𝗽𝗲𝗿𝘁. 𝗥𝗮𝘇𝗽𝗿𝗮𝘃𝗼 𝗯𝗼𝘀𝘁𝗮 𝗺𝗼𝗱𝗲𝗿𝗶𝗿𝗮𝗹𝗶 𝗣𝗲𝘁𝗿𝗮 𝗖̌𝗲𝗿𝗻𝗲 𝗢𝘃𝗲𝗻 𝗶𝗻 𝗖𝘃𝗲𝘁𝗸𝗮 𝗣𝗼𝘇̌𝗮𝗿.
Prosimo vas, da se na dogodek prijavite:
izobrazevanje@mao.si
Dogodek je del spremljevalnega programa ob razstavi Jože Brumen: modernistični oblikovalcev in umetniški erudit [https://bit.ly/3rQPAXx], ki je nastala v organizacij Muzeja za arhitekturo in oblikovanje, Fundacije Brumen in Društva Pekinpah.