RAVNIKAR GALLERY SPACE v sodelovanju z MAO
predstavlja
VOJTEH
SKUPINSKI RAZSTAVNI PROJEKT
25. februar – 16. maj 2021
Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO)
Sodelujoče avtorice in avtorji:
Duša Jesih, Maruša Zorec, Miljenko Licul, Mirsad Begić, Nacho Criado, Roman Uranjek, Simon Kocjančič, Tanja Radež, Tadej Vaukman in Zora Stančič.
Kuratorki razstave:
Piera Ravnikar, Kristina Ravnikar
Asistentka kuratork:
Eva Simonič
Mineva desetletje od smrti Vojteha Ravnikarja, nespornega protagonista slovenske arhitekture v obdobju zadnjih desetletij 20. in prvega desetletja 21. stoletja. Dobro poznan je pečat, ki ga je njegovo ustvarjanje pustilo na Primorskem, v njemu tako ljubi in arhitekturno fascinantni krajini, kjer je osnoval pretežni del svoje arhitekturne zapuščine. A v slovensko arhitekturno zgodovino se ni zapisal zgolj kot arhitekt, temveč tudi kot urednik, večkratni nagrajenec, predavatelj, mentor, intelektualec, svetovljan, družbeni kritik ter neumorni raziskovalec. Arhitekture se ni loteval zgolj z mislijo na njene tehnične in oblikovne vidike, temveč tudi skozi etične, družbene in estetske premisleke.
Razstava, ki je zasnovana z mislijo in v spomin osrednji figuri slovenske arhitekture, vključuje raznoliko skupino umetnic in umetnikov, ki jo formirajo vizualni umetniki, arhitekti ter grafični oblikovalci, Ravnikarjevi prijatelji in sodelavci, ki se svojega kolega in mentorja spominjajo skozi osebne meditacije, pa tudi predstavniki srednje generacije, ki arhitekta osebno niso poznali. Predstavljena umetniška dela temeljijo na principih eksperimentacije in radovedne raziskovalne vneme ter so kot taka zvesta arhitektovemu izjemno odprtemu, širokemu in povezovalnemu duhu. Razstava se spominja velikega Arhitekta, ki je razumel nujnost sodelovanja in kolektivnega dela, kar je danes vse prej kot samoumevno.
—
Vojteh Ravnikar (1943–2010) se je v slovensko arhitekturno zgodovino ob izjemnem ustvarjalnem prispevku zapisal tudi kot urednik, predavatelj, mentor, kritik ter raziskovalec: leta 1973 je diplomiral na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, kjer je kasneje tudi predaval. Med leti 1977 in 1980 je sodeloval v skupini KRAS, bil je član uredništva revije AB – Arhitektov bilten, od leta 1983 je vodil organizacijski odbor Piranskih dnevov arhitekture, prav tako je leta 1992 ustanovil revijo Piranesi in vrsto let bil njen glavni urednik. Leta 2003 je v sodelovanju z Robertom Potokarjem ustanovil arhitekturni biro Ravnikar Potokar. Je prejemnik številnih uglednih nagrad in priznanj: skupina KRAS (Vojteh Ravnikar, Matjaž Garzarolli, Marko Dekleva in Egon Vatovec) je leta 1980 prejela republiško Borbino nagrado in nagrado Prešernovega sklada, nadalje pa je kot samostojni ustvarjalec prejel še Plečnikovo nagrado (1987), nagrado Piranesi (1990) in priznanje Piranesi (1996), Herderjevo nagrado (2006), Zlati svinčnik (2007), za svoj arhitekturni opus je leta 2003 prejel tudi Prešernovo nagrado.