
Sara Šifrar Krajnik je etnologinja in zgodovinarka, ki se je z analogno fotografijo srečala že v otroških letih. Še v obdobju odraščanja ji je star ata kdaj pa kdaj dovolil, da naredi eno ali dve fotografiji s Polaroidom. In ravno ta isti Polaroid je pred tremi leti v njej vzbudil veselje do analogne fotografije. Kaj kmalu je tej prvi kameri sledila druga, tretja, … Danes pa je solastnica Mačjedolske temnice.

Razstavljene fotografije Sare Šifrar Krajnik v črno beli tehniki, nastale na potovanju po Italiji, niso zgolj dokumentarni zapisi utrinkov s poti, temveč so vizualizacije figuralne, urbane in krajinske motivike, ki jo lahko dojemamo kot skupek estetskih zapisov poglobljenih impresij. Mlada avtorica se kot občutljiva opazovalka kreativno odziva na različne zunanje dražljaje, njena načela pa jo usmerjajo v nove analogne interpretacije motivov, ki jo intrigirajo in navdihujejo. Sara nam z občutkom za podajanje nadrobnosti suvereno niza prizore krajev, drugačnih od naših in zato privlačnih ne samo zanjo, temveč tudi za gledalca. Prek dinamike raziskovanja, prepoznavanja, odslikavanja krajev in ljudi, nam postavlja na ogled kompozicijski niz podob, izpolnjenih z liričnim ugodjem na etnografski podlagi. V skladu z lastnimi občutki išče in preverja njej pomenljive oblike, kadre, detajle in arhitekturne posebnosti, ki jih razgibano udejanja. Njeni popotni posnetki so večpomenske pripovedi, njeno fotografiranje pa preprost, a domiseln konceptualni proces. Podobe pripovedujejo zgodbe z apeninskega polotoka na oseben in neposreden način, ki jih dela obče, univerzalne. Soočajo nas z zvedavim, a hkrati analitičnim zrenjem, prevedenim v fotografsko govorico, v kateri se racionalnost prepleta s poetičnimi zaznavami. (Boštjan Soklič, umetnostni zgodovinar)

Razstava “Trenutek” je del projekta “Galerija Veža”, ki ga izvajata Kulturno umetniško društvo Jadran in Zavod O, podpirata ga JSKD – Javni sklad za kulturne dejavnosti in Občina Škofja Loka.