Javno predavanje na temo povezave umetnosti z biološkimi in nevrološkimi procesi ter potencialno »terapevtskim« učinkom umetnosti na zdravje, vitalnost, dobro počutje itd.
Ustvarjalnost pripomore k ohranjanju in izboljšanju kakovosti življenja, z njo lahko izrazimo svoja občutja, čustva in domišljijo. Kaj nas prepriča, da je nekaj lepo, primerno za nas, nas vizualno privlači ali odbija? Vse več dokazov in teorij kaže na jasen vpliv likovne umetnosti na človeško telo, možgane in podzavest. O tem bodo v spomladanskem sklopu javnih predavanj v Švicariji spregovorili strokovnjaki s področja medicine, nevroznanosti, biokemije in psihologije.
Predavanje dr. Roberta Zorca je prvo javno predavanje iz cikla Umetnost, možgani, telo, ki je del programa Stara celina.
Dr. Robert Zorec je biolog, doktor medicinskih znanosti, član Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Academia Europaea (London) in Norveške akademije za znanost in književnost (Oslo). Je redni profesor na Inštitutu za patološko fiziologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani (MF UL) in vodja raziskovalnega programa »Celična fiziologija«, ki ga financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije in poteka na UL, MF in v Celici, biomedicinskem centru v Tehnološkem parku v Ljubljani. Uspehi raziskovalne skupine, ki jo vodi, so mednarodno prepoznavni na področju nevrobiologije in razvoja naprednih celičnih zdravil za zdravljenje raka.
Prijave: trgovina@mglc-lj.si
Vstop prost!
————————-
V MGLC Švicarija od junija 2021 poteka program Stara celina.
Polpretekli koronski čas je odprl vprašanja, v kakšnem svetu trenutno živimo, kakšno (postkoronsko) prihodnost si predstavljamo in kakšni bodo naši medsebojni odnosi v bodoče.
Kaj z izgubo samostojnosti in družbene relevantnosti, kako se spopadati z občutki izločenosti in pesimizma, zakaj se občutje solidarnosti in pripadnosti skupnosti danes zdi večjega pomena kot kadar koli prej in zadeva vse nas. Je prava rešitev mentorstvo kot način medgeneracijskega sožitja? Je prišel čas za uveljavitev vrednot, kot so modrost, sočutje, sožitje? Kaj konkretno lahko k temu prispeva umetniški program?
Program Stara celina se navezuje na Švicarijo v parku Tivoli, ki je s svojim zgodovinskim in vsebinskim okvirom odlična podlaga tako za spoznavanje umetnosti in dediščine kot za razvijanje dialoga in razmerja z lokalnim okoljem. K sodelovanju v programu smo povabili izbrane umetnike, ki jim Švicarija pomeni rezidenčno zavetje, to so Ana Sluga, Silvester Plotajs Sicoe in Lea Culetto, ki bodo z udeleženci izvedli niz delavnic, ter strokovnjake, ki bodo sodelovali z nizom javnih predavanj na temo povezave umetnosti z biološkimi in nevrološkimi procesi ter potencialno »terapevtskim« učinkom umetnosti na zdravje, vitalnost, dobro počutje itd. Predavali bodo strokovnjaki s področja medicine, nevroznanosti, biokemije in psihologije: dr. Zvezdan Pirtošek, dr. Andreja Avsec in dr. Robert Zorec. Program zaokroža snemanje kratkega umetniško-dokumentarnega filma v sodelovanju z OSM films.
Stara celina je program, ki poteka v sodelovanju z DCA Ljubljana – Dnevnimi centri aktivnosti za starejše.
Dodatne informacije: Lili Šturm, muzejska svetovalka v MGLC, vodja programa
01 2413 818, lili.sturm@mglc-lj.si,
www.mglc-lj.si