

20. 11. ob 18. uri
“Prizorišče zločina so poslikali. Policija je vzela prstne odtise ter izmerila površino kopalnice in otroške sobe. Preproga z motivom princeske je bila prepojena s krvjo. Previjalna miza je ležala na boku. Igrače so odnesli v prozornih vrečah in jih zapečatili.”
Leïla Slimani, Uspavanka
OPIS
Rada bi bila popoln par. Želita si kariere in družine, življenja brez odrekanja. Rešitev najdeta v idealni varuški in njune sanje so naenkrat dosegljive. Vedno bolj in vedno več ji zaupata, otroka postajata nanjo vse bolj navezana, družina od nje vse bolj odvisna. A ne zavedajo se njene ranljivosti, brezen pod gladino, samote, ki grozi, da jo bo požrla. Dokler njihovega doma ne pretrese tragedija. Strašna, in obenem neizbežna.
Roman se loteva dilem sodobnega starševstva, razpetosti med družino in kariero, tematizira pa tudi socialno in duševno stisko, razredne razlike in vprašanje skrbstvenega dela.
Roman Uspavanka bo izhodišče za pogovor o:
– skrbstvenem delu,
– življenju služabniške kaste delavcev in delavk iz tretjega sveta ter z nizkim socialno-ekonomskim statusom,
– vplivu revščine na povečevanje duševnih stisk,
– sodobnih oblikah družin.
Vabljeni!
23. 10. ob 18. uri
“Če se kače nehaš bati, je to tako, kot bi jo premagal. In ta odločitev jo nepričakovano spet opogumi.”
Roman Bakhita govori o deklici, ki jo pri sedmih letih v Sudanu ugrabijo trgovci s sužnji. Po dolgem trpljenju postane pestunja bogatega italijanskega para, se spreobrne v krščanstvo in postane redovnica. Leta 2000 jo katoliška cerkev razglasi za svetnico.
Postane s tem Bakhita svobodna? Kakšno je njeno mesto v družbi? Kakšna je povezava med spolom, religijo in kolonializmom?
O tem se bodo pogovarjali:
Mojca Lukan,
Maja Koražija,
Darja Marinšek,
Ana Aleksandra Gačić
V seriji pogovorov Knjiga in spol bomo različne oblike družbene podrejenosti tematizirali preko različnih leposlovnih del.
Vprašanja iščejo in zastavljajo člani programskega odbora Inštituta 8. marec.
Dogodek je del kulturnega programa knjigarne, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Spletna stran uporablja piškotke. Z nadaljno uporabo strani smatramo, da se z njimi strinjate. Več
Kaj je piškotek? Skoraj vsako spletno mesto uporablja tehnologijo piškotkov. Piškotek je majhna datoteka, ki shrani internetne nastavitve. Prenese se preko brskalnika med prvim obiskom na spletnem mestu. Ko se naslednjič vrnete na stran preko iste naprave, lahko brskalnik preveri, ali je soroden piškotek prisoten (torej tisti, ki vsebuje ime strani), in uporabi podatke iz piškotka ter jih pošlje nazaj stran. To omogoča spletnim mestom , da prepoznajo, da jih je uporabnik že predhodno obiskal, in v nekaterih primerih temu prilagodijo prikazano vsebino.